Skip to content

411 61st StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block55
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description4S-B-10 UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,174
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
29%
Improvement Value:$137,500
71%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,105+4.1%
2024$15,473+3.2%
2023$14,994+0.7%
2022$14,888+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 8237, Page 86Recorded6/14/2007