Skip to content

306 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block66
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$80,300
56%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,011+2.0%
2024$10,791-1.7%
2023$10,980+0.7%
2022$10,903+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899