Skip to content

6033 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$21,132
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block55
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
46%
Improvement Value:$45,700
54%
Total Assessment$84,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547+2.0%
2024$6,416-1.7%
2023$6,528+0.7%
2022$6,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$21,132

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 9203, Page 939NU CodeTitle correction (4)Recorded5/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1899