Skip to content

322 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block70
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$71,100
53%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,302+2.0%
2024$10,096-1.7%
2023$10,273+0.7%
2022$10,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899