Skip to content

324 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Nov 9, 2006

Property Information

Block70
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
57%
Improvement Value:$47,500
43%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 8066, Page 192Recorded12/7/2006

Property Built

Built

Year Built: 1899