Skip to content

324 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$250,100
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block66
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,000
48%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+2.0%
2024$9,031-1.7%
2023$9,188+0.7%
2022$9,124+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,100

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9003, Page 180Recorded10/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1899