Skip to content

402 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 25, 1996

Property Information

Block67
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$67,000
52%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,986+2.0%
2024$9,786-1.7%
2023$9,957+0.7%
2022$9,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5060, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1899