Skip to content

126 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 25, 1992

Property Information

Block25
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$75,800
55%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,664+2.0%
2024$10,451-1.7%
2023$10,634+0.7%
2022$10,559+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4538, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1899