Skip to content

436 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 10, 1997

Property Information

Block18
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,787
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
58%
Improvement Value:$45,400
42%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,320+2.0%
2024$8,154-1.7%
2023$8,296+0.7%
2022$8,238+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5200, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1899