Skip to content

420 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1985

Last Sale Price
$728,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block67
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
33%
Improvement Value:$125,500
67%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,497+2.0%
2024$14,207-1.7%
2023$14,455+0.7%
2022$14,354+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$728,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 9449, Page 1008Recorded11/15/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5133, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1985