Skip to content

148 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1993

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block6
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
47%
Improvement Value:$66,600
53%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,762+2.0%
2024$9,567-1.7%
2023$9,734+0.7%
2022$9,666+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9491, Page 813NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4593, Page 93