Skip to content

613 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1979

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block123
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
25%
Improvement Value:$138,000
75%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,265+2.0%
2024$13,980-1.7%
2023$14,225+0.7%
2022$14,125+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 9148, Page 207Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5547, Page 76

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 4622, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1979