Skip to content

212 51st StreetWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 27, 2000

Property Information

Block92
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-4U-GX
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
52%
Improvement Value:$104,500
48%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,733+2.0%
2024$16,399-1.7%
2023$16,685+0.7%
2022$16,568+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914