Skip to content

5405 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block72
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,182
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
61%
Improvement Value:$76,400
39%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,952+2.0%
2024$14,653-1.7%
2023$14,909+0.7%
2022$14,804+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929