Skip to content

5704 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1965

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block64
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-B&F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
44%
Improvement Value:$75,000
56%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,410+2.0%
2024$10,202-1.7%
2023$10,380+0.7%
2022$10,307+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8936, Page 594Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5760, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1965