Skip to content

424 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$386,250
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block80
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$61,700
50%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+2.0%
2024$9,386-1.7%
2023$9,550+0.7%
2022$9,483+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$386,250

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9229, Page 791Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$386,250
DeedBook 9229, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1899