Skip to content

300 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block7
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-5U 3GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
79%
Improvement Value:$35,000
21%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,723+2.0%
2024$12,469-1.7%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,150DeedBook 7259, Page 141NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1959