Skip to content

56 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block1
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,109
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$87,000
54%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,492+2.0%
2024$12,242-1.7%
2023$12,456+0.7%
2022$12,369+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft3,109DeedBook 9011, Page 976Recorded12/16/2014

Property Sale

Sale
$426,000

From:

To:

Sq Ft3,109DeedBook 7227, Page 67Recorded2/28/2004

Property Sale

Sale
$112,500

From:

To:

Sq Ft3,109DeedBook 7088, Page 319NU CodeTitle correction (4)Recorded7/18/2003

Property Built

Built

Year Built: 1890