Skip to content

223 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1963

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
May 7, 2008

Property Information

Block92
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$84,400
57%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,327+2.0%
2024$11,101-1.7%
2023$11,295+0.7%
2022$11,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 8530, Page 210Recorded6/9/2008

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 7311, Page 272Recorded6/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963