Skip to content

312 55th StreetWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block81
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description4B-30U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
18%
Improvement Value:$1,150,000
82%
Total Assessment$1,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$115,626+4.1%
2024$111,090+3.2%
2023$107,646+0.7%
2022$106,890+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5782, Page 175

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4845, Page 180