Skip to content

315 56th St(Unit C0011)West New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block81
Lot3
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage758
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,300
58%
Improvement Value:$9,700
42%
Total Assessment$23,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,900+4.1%
2024$1,825+3.2%
2023$1,768+0.7%
2022$1,756+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 9122, Page 897Recorded6/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1909