Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0205)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
14%
Improvement Value:$69,400
86%
Total Assessment$80,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,215+2.0%
2024$6,091-1.7%
2023$6,197+0.7%
2022$6,154+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 9607, Page 475Recorded10/19/2021

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 8634, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 2008