Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0305)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#11
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
13%
Improvement Value:$72,800
87%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,477+2.0%
2024$6,348-1.7%
2023$6,459+0.7%
2022$6,413+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 9002, Page 262Recorded10/23/2014

Property Sale

SaleMulti
$244,000
DeedBook 8571, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 2008