Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0206)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
15%
Improvement Value:$65,900
85%
Total Assessment$77,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,401+4.1%
2024$6,150+3.2%
2023$5,959+0.7%
2022$5,917+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft872DeedBook 8674, Page 269NU CodePartial parcel (6)Recorded7/13/2009

Property Built

Built

Year Built: 2008