Skip to content

5506 Grant PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2004

Property Information

Block82
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
43%
Improvement Value:$58,900
57%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,589+9.3%
2024$7,859-1.7%
2023$7,997+0.7%
2022$7,940+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899