Skip to content

6302 BroadwayWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block25
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
39%
Improvement Value:$99,800
61%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,515+2.0%
2024$12,265-1.7%
2023$12,479+0.7%
2022$12,392+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 6078, Page 277Recorded11/8/2002

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

DeedBook 6014, Page 266NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/12/2002

Property Sale

Sale
$62,250
DeedBook 5079, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1899