Skip to content

318 54th St(Unit C0053)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0053
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description5E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,000
5%
Improvement Value:$55,200
95%
Total Assessment$58,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,488+2.0%
2024$4,398-1.7%
2023$4,475-22.3%
2022$5,757+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft602DeedBook 9402, Page 342Recorded5/10/2019

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 9152, Page 969

Property Sale

SaleMulti
$199,820
DeedBook 8258, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 2007