Skip to content

318 54th St(Unit C0017)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 22, 2008

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0017
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 2E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,000
5%
Improvement Value:$58,500
95%
Total Assessment$61,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,742+2.0%
2024$4,648-1.7%
2023$4,729+0.7%
2022$4,696+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft602DeedBook 8564, Page 11NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/29/2009

Property Built

Built

Year Built: 2007