Skip to content

320 62nd St(Unit C0301)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block32
Lot41
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
18%
Improvement Value:$46,300
82%
Total Assessment$56,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,380+2.0%
2024$4,292-1.7%
2023$4,367+0.7%
2022$4,337+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 9566, Page 841NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 9566, Page 841

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 8469, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 2008