Skip to content

318 54th St(Unit C0036)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0036
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage581
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,900
4%
Improvement Value:$62,500
96%
Total Assessment$65,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+2.0%
2024$4,942-1.7%
2023$5,029+0.7%
2022$4,993+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft581DeedBook 9535, Page 546Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft581DeedBook 8687, Page 975Recorded9/17/2009

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 8170, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 2007