Skip to content

318 54th St(Unit C0050)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0050
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description5B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
5%
Improvement Value:$80,000
95%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,495+2.0%
2024$7,345-1.7%
2023$7,474+0.7%
2022$7,421+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9682, Page 246

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 8400, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 2007