Skip to content

412 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1994
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2007

Property Information

Block84
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description3S-COM/DAY CARE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
26%
Improvement Value:$154,000
74%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,170+9.3%
2024$15,711-1.7%
2023$15,985+0.7%
2022$15,873+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 6035, Page 267Recorded8/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1994