Skip to content

429 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 10, 2003

Property Information

Block84
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
61%
Improvement Value:$42,400
39%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+2.0%
2024$8,267-1.7%
2023$8,412+0.7%
2022$8,353+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6030, Page 296Recorded8/13/2002

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4782, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1899