Skip to content

435 55th StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block84
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionPARK LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
97%
Improvement Value:$2,000
3%
Total Assessment$69,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,740-0.2%
2024$5,753+3.2%
2023$5,575-8.7%
2022$6,108+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 9478, Page 702

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4651, Page 233