Skip to content

425 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$244,611
Last Sale Date
Apr 20, 2015

Property Information

Block84
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
62%
Improvement Value:$47,300
38%
Total Assessment$124,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,585+2.0%
2024$9,393-1.7%
2023$9,557+0.7%
2022$9,490+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$244,611

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9034, Page 309Recorded4/21/2015

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 6025, Page 211Recorded8/7/2002

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5624, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1899