Skip to content

5206 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2018

Property Information

Block86
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,502
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,500
62%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,145+2.0%
2024$11,902-1.7%
2023$12,110+0.7%
2022$12,025+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914