Skip to content

5200 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 9, 2007

Property Information

Block86
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$77,800
55%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,819+2.0%
2024$10,602-1.7%
2023$10,788+0.7%
2022$10,712+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 8159, Page 148NU CodeTitle correction (4)Recorded3/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1914