Skip to content

5212 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block86
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-1U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,697
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
44%
Improvement Value:$74,900
56%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,310+2.0%
2024$10,104-1.7%
2023$10,280+0.7%
2022$10,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914