Skip to content

124 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block40
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,522
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$81,500
57%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,104+2.0%
2024$10,882-1.7%
2023$11,072+0.7%
2022$10,994+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919