Skip to content

5311 Fairview Terrace(Unit C0004)West New York, NJ 07093

Built 2002

Last Sale Price
$468,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block86
Lot26
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
21%
Improvement Value:$95,000
79%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222+2.0%
2024$9,038-1.7%
2023$9,196+0.7%
2022$9,131+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$468,000

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 9610, Page 758Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8114, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 2002