Skip to content

215 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block92
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$84,300
57%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,320+2.0%
2024$11,094-1.7%
2023$11,287+0.7%
2022$11,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$618,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 9533, Page 846Recorded2/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1914