Skip to content

217 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block92
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$63,300
50%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+2.0%
2024$9,507-1.7%
2023$9,673+0.7%
2022$9,605+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 9639, Page 110

Property Sale

Sale
$234,900

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 9078, Page 466NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8256, Page 124NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/29/2007

Property Built

Built

Year Built: 1914