Skip to content

317 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block97
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
41%
Improvement Value:$67,100
59%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+2.0%
2024$8,623-1.7%
2023$8,773+0.7%
2022$8,712+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 7348, Page 159Recorded8/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 1914