Skip to content

5410 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2017

Property Information

Block113
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
48%
Improvement Value:$54,800
52%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+2.0%
2024$7,920-1.7%
2023$8,058+0.7%
2022$8,001+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5442, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1919