Skip to content

312 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block95
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
51%
Improvement Value:$59,600
49%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,415+2.0%
2024$9,227-1.7%
2023$9,388+0.7%
2022$9,322+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914