Skip to content

314 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block103
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$76,600
55%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,726+2.0%
2024$10,512-1.7%
2023$10,695+0.7%
2022$10,620+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914