Skip to content

435 53rd St(Unit C0046)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block96
Lot11
QualifierC0046
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage351
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,800
50%
Improvement Value:$3,800
50%
Total Assessment$7,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$586+2.0%
2024$574-1.7%
2023$584+0.7%
2022$580+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

DeedBook 9048, Page 521NU CodeTitle correction (4)Recorded7/2/2015

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 7356, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1914