Skip to content

6514 Palisade Ave(Unit C0032)West New York, NJ 07093

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block17
Lot6
QualifierC0032
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1 BD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage435
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
34%
Improvement Value:$19,400
66%
Total Assessment$29,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,428+4.1%
2024$2,333+3.2%
2023$2,261+0.7%
2022$2,245+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6015, Page 54

Property Sale

Sale
$104,950
DeedBook 5296, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1940