Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5108 Palisade AveWest New York, NJ 07093
Industrial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 15, 2002
Property Information
Block97
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15
Building Details
Building Class---
Description2S-B-IN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,400
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$67,500
39%
Improvement Value:$107,500
61%
Total Assessment$175,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,453 | +4.1% |
| 2024 | $13,886 | +3.2% |
| 2023 | $13,456 | +0.7% |
| 2022 | $13,361 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.