Skip to content

315 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$414,200
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block97
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
40%
Improvement Value:$88,200
60%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,335+2.0%
2024$11,109-1.7%
2023$11,303+0.7%
2022$11,223+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$414,200

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 8701, Page 699Recorded12/1/2009

Property Built

Built

Year Built: 1914